Wytwarzający komponenty dla motoryzacji międzynarodowy koncern ZF uruchomił w Częstochowie Zakład Elektroniki, gdzie powstają zaawansowane kamery samochodowe.
Nowy zakład ZF jest trzecią fabryką tego inwestora w Częstochowie, po Zakładzie Produkcji Pasów Bezpieczeństwa oraz Zakładzie Produkcji Poduszek Powietrznych. Powstał na terenie włączonym do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Wytwarza elementy elektroniczne dla przemysłu motoryzacyjnego.
ZF należy do wiodących dostawców zaawansowanych technologicznie kamer samochodowych dla kilkunastu największych producentów aut. Częstochowska fabryka, o łącznej powierzchni 12 tys. m kw., zatrudniła dotąd sto osób i planuje wzrost zatrudnienia. Częścią inwestycji jest także biurowiec o powierzchni 3,7 tys. m kw., przeznaczony dla Centrum Usług Wspólnych ZF.
Zakład Elektroniki ZF w Częstochowie jest pierwszym w Europie Wschodniej projektem tego inwestora typu "greenfield", czyli wybudowanym od zera na działce o powierzchni 69 tys. m kw. Wytwarzane tu kamery, produkowane także - oprócz Polski - przez zakłady ZF w Chinach i Stanach Zjednoczonych, oferują 100-stopniowe poziome pole widzenia.
Obecnie ZF zatrudnia ok. 160 tys. osób w 41 krajach. W Polsce znajduje się kilka zakładów tego koncernu, zatrudniających łącznie ok. 8 tys. pracowników - większość w Częstochowie. Oprócz trzech fabryk, centrum obsługującego procesy finansowo-księgowe i centrum IT w Częstochowie, m.in. w fabryce w Czechowicach-Dziedzicach wytwarzane są systemy kierownicze i ich elementy, a w Gliwicach układy wspomagania hamulcowego. Ponadto koncern działa w Bielsku-Białej, Łodzi, Warszawie i Wrocławiu.
Źródło: PAP, 26.10.2020