Z zadowoleniem informujemy, że 27 września br. Komisja Europejska wydała decyzję wykonawczą zatwierdzającą program -Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027.
Program będzie finansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach celu „Inwestycje na rzecz zatrudnienia i wzrostu” w Polsce.
Przedstawiciele AHK Polska zasiadają w Komitecie Monitorującym Program. Dzięki niemu będą Państwo mogli liczyć na szczegółowe informacje na temat uruchomienia programu i terminów naboru z pierwszej ręki, jak tylko takie decyzje zapadną.
Korzystając z okazji chcemy poinformować i/lub przypomnieć, ze od stycznia b.r. obowiązuje Ulga na Robotyzację.
Ulga jest rozwiązaniem terminowym, tj. ma obowiązywać tylko przez okres 5 lat.
Firmom, które zdecydują się z niej skorzystać daje ona możliwość odliczenia od dochodu dodatkowych 50% kosztów robotyzacji.
Ulga obejmuje następujące kategorie kosztów kwalifikowanych związanych z zakupem:
- fabrycznie nowych lub leasing robotów przemysłowych
- maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych (m.in. tory jezdne, obrotniki, nastawniki, czy stacje czyszczące)
- maszyn, urządzeń oraz innych rzeczy funkcjonalnie związanych z robotami przemysłowymi (służących do zapewnienia ergonomii i bezpieczeństwa pracy dla człowieka, np. czujniki, sterowniki, przekaźniki)
- maszyn, urządzeń lub systemów służących do zdalnego zarządzania, diagnozowania, monitorowania lub serwisowania robotów przemysłowych (np. czujniki i kamery)
- urządzeń służących do interakcji człowiek-maszyna
- szkolenia pracowników, którzy będą obsługiwali zakupione roboty przemysłowe
- zakup oprogramowania do robotów i związanego z nimi osprzętu
Nowe przepisy zawierają też definicję robota przemysłowego.
Zgodnie z nią robotem przemysłowym jest automatycznie sterowana, programowalna, wielozadaniowa, stacjonarna lub mobilna maszyna, o co najmniej 3 stopniach swobody, posiadającą właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych, która spełnia łącznie następujące dodatkowe warunki:
- wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania
- jest połączona z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów
- jest monitorowana za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń
- jest zintegrowana z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika
Dlaczego warto skorzystać z tej ulgi?
każdy wydatek poniesiony na robotyzację i kwalifikujący się do ulgi na robotyzację będzie wpływał (obniżał) wynik podatkowy. Ulga obejmie wydatki rozpoznane podatkowo jako koszt od 2022.