Wywiad
Ostatnio w AHK

Energetyka wiatrowa nie musi wykluczać ochrony środowiska naturalnego

01.12.2023

Zwycięzcą tegorocznego konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Gospodarczą została firma Bioseco S.A. - technologiczna spółka z Gdańska specjalizująca się w tworzeniu innowacyjnych urządzeń do automatycznego wykrywania ptaków w przestrzeniach powietrznych farm wiatrowych i portów lotniczych.

Ten projekt ujął zarówno Jurorów konkursu, jak i głosującą podczas gali na żywo publiczność.
W naszej rozmowie z Madgą Bielawską, Commercial Manager w Bioseco S.A przybliżamy sylwetkę firmy i jej ofertę.

Proszę przybliżyć naszym czytelnikom Państwa firmę. Czy zajmuje się Bioseco? Jakie są najważniejsze obszary działalności Państwa firmy?

Firma Bioseco jest technologiczną spółką badawczo-rozwojową, która oferuje automatyczne, bazujące na sztucznej inteligencji i kamerach systemy ochrony ptaków na farmach wiatrowych. Nasz zespół wysoko wykwalifikowanych inżynierów, programistów, elektroników, ale również ornitologów, działa przede wszystkim w obszarze energetyki wiatrowej. W swojej działalności dbamy, aby rynek energetyki wiatrowej mógł się rozwijać z poszanowaniem dla środowiska naturalnego. Dlatego temat transformacji energetycznej oraz wyzwań jakie ona za sobą pociąga jest dla nas szczególnie ważny. Pomagamy operatorom farm wiatrowych zredukować negatywny wpływ turbin wiatrowych na zagrożone gatunki ptaków, ograniczając skutecznie ich śmiertelność. Wierzymy, że dokładając naszą małą cegiełkę pomagamy tworzyć zrównoważone środowisko dla przyszłych pokoleń.

Jakie były początki Państwa firmy? Co dało impuls do rozwoju, kim są założyciele firmy?

Firma powstała w 2013 roku. Obecnie w spółce nie działają już jej założyciele i pomysłodawcy. Genezy należy jednak dopatrywać się w dbałości o środowisko i chęci osiągnięcia efektu synergii pomiędzy doświadczeniem i wiedzą ornitologów i inżynierów. Początkowym celem, było zapewnienie monitoringu awifauny i fauny dla krytycznych obszarów tego wymagających, takich jak lotniska. Kolejnym obszarem zainteresowania były farmy wiatrowe i dążenie do stworzenia rozwiązania, które umożliwia na harmonijne współistnienie technologii i infrastruktury energetycznej – tu turbin wiatrowych. Zwiększająca się świadomość, rosnące wymagania i restrykcje władz środowiskowych oraz związany z nimi rozwój rynku energii odnawialnej spowodował, że w odpowiedzi na zapotrzebowania potencjalnych klientów zintensyfikowaliśmy prace nad systemami dla farm wiatrowych. Jeśli chodzi o system lotniskowy – udało nam się zrealizować projekt B+R, aktualnie trwają prace nad jego wdrożeniem na rynek. Mam nadzieję, że wkrótce będziemy mogli powiedzieć na ten temat więcej.

Dlaczego zajęli się Państwo dziedziną łączącą wątki ekologiczne i związane z infrastrukturą energetyczną?

Postęp i rozwój technologiczny jest nieodzownym elementem naszej rzeczywistości. Bardzo ważnym elementem rozwoju jest transformacja energetyczna, która niesie za sobą pewne zagrożenia dla środowiska naturalnego, w tym zagrożenie dla ptaków drapieżnych. Produkcja systemów detekcyjno-reakcyjnych stanowi swego rodzaju niszę rynkową, którą postanowiliśmy wypełnić. Na co dzień staramy się łączyć – z jednej strony ochronę bioróżnorodności, a z drugiej, wspieramy rynek energetyki wiatrowej wspierając rozwój projektów w lokalizacjach, gdzie bez naszego systemu ich rozwój byłby niemożliwy. Działalność ta stała się naszą misją, którą idealnie oddaje nasze motto „Saving bird and protecting investors”

Czy Państwa zdaniem rozwój gospodarczy w wystarczającym stopniu obywa się w sposób zrównoważony? Czy istnieje na rynku wystarczająca wrażliwość na te zagadnienia?

Jest to zależne od rynku, jego wielkości, a co za tym idzie, poziomu dojrzałości. W przypadku Polski można powiedzieć, że jest to świadomość dopiero budząca się do życia. Otrzymujemy natomiast sporo zapytań z państw zachodnich, takich jak Niemcy, Francja czy Hiszpania. Tam, instytucje środowiskowe wymagają wdrożenia odpowiednich rozwiązań w celu ochrony ptaków. Jako firma aktywnie uczestniczymy w różnego rodzaju konferencjach i targach związanych z rynkiem energetyki wiatrowej, gdzie zainteresowanie, a więc i zapotrzebowanie na nasz produkt jest wysokie. 

Jakie są dotychczasowe największe osiągnięcia Bioseco - technologiczne i biznesowe?

Naszym największym sukcesem jest skuteczny rozwój systemu BPS (Bird Protection System – System ochrony ptaków) i jego implementacja na ponad 150 turbinach wiatrowych w Europie, głównie w krajach zachodnich. Dowodem chociażby na jego skuteczność są klienci wracający po kolejne urządzenia, szereg pozytywnych referencji, ale również – wyróżnienia prestiżowych instytucji, jak chociażby przyznana przez AHK Polska Polsko-Niemiecka Nagroda Gospodarcza.

Jak wygląda w Państwa przypadku współpraca polsko-niemiecka? Czy dodanie perspektywy niemieckiego rynku pomogło Państwu się rozwijać jako firma?

Rynek niemiecki jest dla nas i dla naszego rozwoju rynkiem strategicznym. Rynek ten ma bardzo dużą świadomość potrzeby rozwiązania problemu śmiertelności ptaków na farmach wiatrowych. Nie bez znaczenia jest tu fakt, że Niemcy są największym producentem energii pochodzącej z wiatru w Europie. Podejście na rynku niemieckim jednak różni się od tego prezentowanego w innych europejskich Państwach – w Niemczech dostępne rozwiązania są testowane, walidowane, muszą spełniać bardzo restrykcyjne współczynniki skuteczności. Cieszymy się, że nasze rozwiązanie zdobywa w tych testach pozytywne wyniki. Ogromnym wsparciem rozwoju jest dla nas współpraca z niemiecką firmą energy consult GmbH, będącą częścią jednej z kluczowych niemieckich spółek energetycznych PNE AG. Nie bez znaczenia będzie to też współpraca z Polsko-Niemiecką Izbą Gospodarczą – bez wątpienia pozwoli nam to zbudować zaufanie i nawiązać cenną współpracę. Mamy nadzieję że w kolejnych latach będzie to jeden z najszybciej rozwijających się rynków w naszym portfolio.

Czy współpraca ta zmieniła w sensie jakościowym dla Państwa firmy, a nie tylko odnośnie skali działalności?

Jak wspomniałam powyżej, rynek niemiecki jest wymagający – oczekuje zwalidowanego, przetestowanego, skutecznego, niezawodnego rozwiązania. Współpraca nawiązana do tej pory na rynku niemieckim czyni z nas zaufanego partnera.

Jakie były kluczowe czynniki sukcesu w rozwijaniu Państwa działalności?

Przede wszystkim stale rozwijamy i dostosowujemy naszą ofertę do potrzeb klientów. Wdrożenia na rynek poprzedzamy badaniami, licznymi testami, o rezultatach naszych prac można przeczytać w renomowanych czasopismach naukowych i branżowych, gdzie chętnie dzielimy się swoimi doświadczeniami. We współpracy z klientem cechuje nas duża elastyczność i wysoka responsywność. Klienci to dostrzegają i doceniają.  

Co doradzaliby Państwo firmom, które chciałyby rozwijać swoją działalność nie tylko na rynku krajowym? Jakie są Państwa doświadczenia w tym względzie?

Odwagi i cierpliwości! Każde nowe wdrożenie wymaga czasu, aby przekonać odbiorców docelowych. Bądź transparentny i otwarty w swoim działaniu. Buduj pozycję eksperta i zdobądź zaufanie odbiorców. Bądź obecny na ważnych wydarzeniach w branży, stań się ekspertem w tym co robisz. Wydaje się, że to dużo, ale jeśli wierzysz w to co robisz – sukces jest na wyciągnięcie ręki.

Jakie są plany Bioseco w najbliższej przyszłości?

Planujemy w dalszym ciągu rozwijać system BPS dedykowany farmom lądowym, m.in. o algorytmy przewidujące i kalkulujące ryzyko kolizji. Dodatkowo planujemy kolejny duży projekt B+R związany z adaptacją naszego systemu do implementacji na morskich farmach wiatrowych. Produkt ten jest obecnie w fazie badań. Podjęliśmy również współpracę z amerykańską firmą, w celu dostarczenia rozwiązania skutecznego wykrywania nietoperzy na farmach wiatrowych..

Co oznacza dla Państwa zdobycie głównej nagrody w konkursie o Polsko-Niemiecką Nagrodę Gospodarczą? Czy poleciliby Państwo start w kolejnych edycjach konkursu innym firmom?

Polsko- Niemiecka Nagroda Gospodarcza jest dla nas jedną z najważniejszych jakie otrzymaliśmy. Jest to dla nas ogromne wyróżnienie, które niewątpliwie zaowocuję większą rozpoznawalnością na rynku niemieckim. Organizacja całego konkursu i sama gala zrealizowane były na najwyższy poziomie. Polecamy udział w wydarzeniu wszystkim firmom.

Zobacz więcej na temat Polsko-Niemieckiej Nagrody Gospodarczej TUTAJ.