Konferencja "Polsko-Niemieckie Rynki Przyszłości" kształtuje nowe możliwości biznesowe

W dniu 8 listopada 2022 roku w Poczdamie odbyła się konferencja "Polsko-Niemieckie Rynki Przyszłości", która zgromadziła ponad 150 uczestników - przedstawicieli firm z obu krajów.

Pod hasłem „Kryzys jako szansa. Branże przyszłości w bilateralnych stosunkach gospodarczych” uczestnicy konferencji dyskutowali na temat cyfryzacji, pozyskiwania talentów w branżach związanych z nowymi technologiami, jak również na temat rynku energetycznego, stawiającego aktualnie przed światową gospodarką wiele wyzwań.

Dzięki zorganizowanym we współpracy z wiodącymi międzynarodowymi firmami doradczymi warsztatom konferencja była również doskonałą okazją do zdobycia praktycznych informacji na temat wejścia na polski rynek oraz podatków i dotacji.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa (AHK Polska) wraz z Poczdamską Izbą Przemysłowo-Handlową (IHK). Partnerami byli Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Energii Brandenburgii oraz Zarząd Rozwoju Gospodarczego Brandenburgii (WFBB).

"Polska ugruntowała swoją pozycję jako cenny filar gospodarczy dla niemieckich firm w obecnym czasie kryzysu. W wielu przyszłych dziedzinach polsko-niemiecka współpraca pokazuje, jak można z powodzeniem realizować biznes - inni również mogą się tego uczyć i czerpać z tego korzyści - mówi Lars Gutheil, dyrektor zarządzający AHK Polska. "Polska wciąż ma wiele do zaoferowania, szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw. Dlatego wymiana z firmami i ekspertami z sąsiedniego kraju jest dziś szczególnie warta uwagi. Chcemy pokazać, gdzie w najbliższych latach otworzą się potencjały."

Podczas konferencji, oprócz ministra gospodarki Jörga Steinbacha, wystąpili polscy eksperci, jak np. odnoszący sukcesy założyciel firmy Maciej Wojeński, którego firma Eko Energetyka zatrudnia obecnie w Zielonej Górze ok 850 osób i zaopatruje w stacje ładowania autobusy elektryczne od Berlina po Paryż. Podczas swojego wystąpienia Wojeński przyznał jak dużą szansą dla jego przedsiębiorstwa była i jest współpraca polsko-niemiecka, zwracając też uwagę, że Polska dysponuje wieloma talentami, które mogą rozwijać się także dzięki współpracy transgranicznej. Jest to nie tylko szansa dla Polaków, ale także dla zmagających się z deficytem wykfalifikowanych pracowników Niemiec i innych krajów zachodniej Europu. Wystąpienie Wojeńskiego połączyło zagadnienia transformacji energetycznej oraz pozyskiwania talentów – tematy paneli dyskusyjnych konferencji.

Doświadczeni eksperci z obszarów, usług IT, technologii medycznych i farmacji, w tym managerowie takich firm jak Google Cloud Poland czy Bayer dzielili się swoimi doświadczeniami związanymi z rozwojem i pozyskiwaniem talentów. Przyznali oni, że kluczowe jest rozwijanie cyfrowych kompetencji, kreowanie ciekawych miejsc pracy, które przyciągną nowych pracowników nie tylko atrakcyjnym wynagrodzeniem, ale przede wszystkim inspirującym środowiskiem pracy oraz misją i wartościami firmy.

Jednym z uczestników panelu był Bartosz Kunka, prezes firmy AssisTech, zdobywcy tegorocznej „Polsko Niemieckiej Nagrody Gospodarczej”. „Dbamy, aby włączać do naszego zespołu osoby, które nie tylko wykazują się odpowiednimi umiejętnościami czy specjalistyczną wiedzą, ale również charakteryzują się empatią, zrozumieniem potrzeb osób z niepełnosprawnością, poczuciem misji, a swoją pracą chcą zmieniać świat na lepsze. Chętnie przyjmujemy na staże i praktyki studenckie aplikujących do nas studentów uczelni technicznych. Praktycznie zawsze te osoby zostają z nami po zakończeniu studiów” - powiedział Kunka.

Kryzys energetyczny i wyzwania związane z transformacją energetyczną to w opinii ekspertów i praktyków tego obszaru gospodarki szansa na dalszy rozwój. Ważna jest wymiana doświadczeń, które pomogą w rozwoju odnawialnych źródeł energii. Tu Polsce z pomocą mogą z pewnością przyjść Niemcy, które są jednym z liderów zmian.

„Warto jest wykorzystać szansę, jaką niesie za sobą kryzys energetyczny do wzmocnienia potencjału w zakresie wymiany doświadczeń, dobrych praktyk i wiedzy. Silna współpraca rynków polskiego i niemieckiego to szansa na rozwój źródeł odnawialnych wsparty rozwojem cyfrowym, która może nas jako Europę wzmocnić. Transformacja energetyczna Nadrenii Północnej Westfalii jest doskonałym przykładem, z którego korzystać mogą polskie miasta m.in. polskie zagłębie węglowe, Górny Śląsk” - powiedziała dr Justyna Bokajło, badaczka, analityczka, wykładowczyni Uniwersytetu Wrocławskiego.

„Pakiet „Fit for 55” i transformacja energetyczna stwarza nowe możliwości i synergie w intensyfikacji współpracy polskich i niemiecki partnerów” - podsumowała panel Barbara Adamska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii.

Konferencja była doskonałą okazją do dyskusji i wymiany opinii, wsłuchania się w głos ekspertów, a także nawiązania nowych kontaktów biznesowych. Ostatnim elementem tego wydarzenia była wizyta w Medien Tech Hub w Poczdamie, mająca na celu zainspirowanie przedsiębiorców wykorzystaniem nowych technologii w biznesie.

„Konferencja to bardzo dobra inicjatywa. Wspólnie musimy myśleć o przyszłości Europy i jej konkurencyjni. Współpraca w ramach Unii Europejskiej jest do tego niezbędna” - tak wydarzenie skomentowała Miriam Kosmehl z Fundacji Bertelsmanna.

Partnerzy

Sponsorzy