Drugi dzień Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach: Polsko-niemiecki duet na nowo

24.04.2025

Drugi dzień Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach upłynął pod znakiem intensywnych rozmów o przyszłości współpracy gospodarczej, etyce cyfrowej oraz aktualnych nastrojach inwestorów zagranicznych. Kluczowym punktem programu była dyskusja panelowa w ramach głównej sesji kongresu.

Silne partnerstwo w centrum uwagi: Polska i Nadrenia Północna-Westfalia

W German Lounge dużym zainteresowaniem cieszyła się dyskusja poświęcona partnerstwu Polski i Nadrenii Północnej-Westfalii. Spotkanie otworzyła Mona Neubaur, wicepremier i minister gospodarki tego kraju związkowego, przypominając o silnych i wieloletnich więziach łączących oba regiony.

Dyskusję moderował Oliver Burrak, szef Przedstawicielstwa Biura Zagranicznego NRW.Global Business Poland, odnosząc się do obecnych bliskich relacji gospodarczych, zwracając uwagę na wyzwania i możliwości bilateralnej współpracy.

Ponadto głos w dyskusji zabrali: Elena Matekina, General Manager for CEE.Türkiye.MENA w NRW.Global Business, Tomasz Dziki, wiceprezes i współwłaściciel Britenet, Stephan Schraff, Head of Public Affairs EU w Bayer Sp. z o.o. oraz dr Dominik Wagner, LL.M., EMBA, Partner zarządzający w TIGGES oraz członek zarządu AHK Polska.

Etyka w erze sztucznej inteligencji: „Ufaj i sprawdzaj”

Nie zabrakło również refleksji nad cyfrową przyszłością. W panelu zatytułowanym „Etyczny kod: czy cyfryzacja ma sumienie?”, eksperci rozważali, jak rozwój AI wpływa na nasze życie oraz jak zapewnić, by technologie służyły ludziom – nie odwrotnie.

Anna Markowska z Bosch Polska zwróciła uwagę na społeczne obawy – 45% społeczeństwa odczuwa niepokój wobec AI. Jarosław Hein (Rödl & Partner Poland) i Marcin Mucha (Bayer) wskazali na konieczność tworzenia etycznych kodeksów i ludzkiej kontroli nad sztuczną inteligencją.

Dr inż. Artur Pollak (APA Group) podsumował, że proces wdrażania AI to ciągłe uczenie się i przeciwdziałanie nowym zagrożeniom. Każdy etap musi być dobrze przemyślany.

Inwestorzy zagraniczni odczuwają presję gospodarczą

Kolejnym ważnym punktem dnia była prezentacja wyników ankiety koniunkturalnej „Polska w ocenie inwestorów zagranicznych”, przeprowadzonej przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową (AHK Polska) we współpracy z międzynarodowym stowarzyszeniem izb handlowych IGCC.

Według inwestorów zagranicznych Polska zajmuje trzecie miejsce pod względem atrakcyjności inwestycyjnej wśród 15 krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Nastroje przedstawicieli biznesu są jednak gorsze niż w ubiegłym roku. Gorzej oceniany jest zarówno stan polskiej gospodarki, jak i kondycja firm. Jak pokazuje badanie, są jednak również pozytywne sygnały. Pomimo niepewności na światowych rynkach, firmy oceniają swoje ryzyko jako niższe niż rok temu.

Podczas dyskusji panelowej Sebastian Płóciennik z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej mówił jednak o widocznej niepewności, ale także o szansach na wzrost po trzech latach stagnacji.

Przemysław Witkowski z Kaufland Polska podkreślił optymizm przedsiębiorców – aż 91% z nich deklaruje bowiem, że ponownie wybrałaby Polskę na miejsce inwestycji. Z kolei Wojciech Trojanowski (STRABAG) stwierdził, że wyniki ankiety wskazują na dużą atrakcyjność Polski jako miejsca inwestycji, a Tomasz Kowalski (Deutsche Bank Polska) zaznaczył wpływ globalnych napięć, w tym polityki USA, na lokalne decyzje biznesowe.

Nowe rozdanie w polsko-niemieckiej współpracy

W sesji głównej kongresu, podczas panelu „W duecie czy solo?”, eksperci debatowali o przyszłości polsko-niemieckiej współpracy gospodarczej, zastanawiając się, czy czeka ją nowy początek.

Rhonen Azoulay z Lufthansy apelował o zespołowe podejście i współpracę między przemysłem, nauką a polityką. Maciej Świerczyński (BASF) zwrócił uwagę na konieczność społecznej akceptacji innowacji, a Stephan Schraff (Bayer) mówił o potrzebie technologicznej neutralności Europy i wspierania biotechnologii.

Sebastian Płóciennik apelował, by unikać protekcjonizmu i wspierać integrację transgraniczną, a Magdalena Rogalska (Deutsche Bank Polska) podkreśliła wagę silnej Unii Europejskiej.

Dyskusję moderował dr Lars Gutheil, Dyrektor Generalny AHK Polska.

Główna konkluzja uczestników panelu brzmiała: aby sprostać wyzwaniom przyszłości, potrzebujemy stałego dialogu, otwartości i współdziałania – na pewno w duecie, nie solo.

Networking z niemieckim akcentem

Dzień zakończył się tradycyjnym wieczorem niemieckim - German Evening – nieformalnym spotkaniem przedstawicieli świata biznesu, które jak co roku cieszyło się dużym zainteresowaniem. To była dobra okazja zarówno do kontynuacji tematów poruszanych podczas dyskusji panelowych, jak i nawiązania nowych kontaktów biznesowych.

TOP PARTNERZY

PARTNERZY

PREMIUM PARTNER INSTYTUCJONALNY

PARTNERZY DYSKUSJI BRANŻOWYCH

PARTNERZY INSTYTUCJONALNI

PATRONAT MEDIALNY