Nikt już nie ma wątpliwości, że praca zdalna, rozpowszechniona w czasie pandemii Covid-19, zostanie z nami na dłużej. To, czego obecnie brakuje pracodawcom, to regulacja prawna, która w sposób kompleksowy usankcjonowałaby taką formę zatrudnienia.
Nagminnie zdarzają się sytuację, w których pracodawcy otrzymują wnioski o pracę zdalną nie tylko z terytorium Polski, ale również innych krajów, w tym spoza UE. Szczególnie popularne jest to w okresie długich urlopów czy wakacji. Ulegając prośbom zatrudnionych, wielu pracodawców, nie mając świadomości konsekwencji, spotkało się już z konsekwencjami prawnymi.
Na co warto zwrócić uwagę? Jak wygląda praca zdalna z Niemiec i w końcu jakie zagrożenia są związane z pracą zdalną w kontekście ubezpieczeń społecznych i podatku dochodowego, na te wszystkie pytania odpowiemy Państwu podczas naszego szkolenia.
Agenda:
- Praca zdalna – aktualny stan prawny;
- Projektowane zmiany w zakresie pracy zdalnej;
- Prac zdalna z zagranicy – zagrożenia prawne
- Podatek dochodowy a praca zdalna
- Kwestia podlegania ubezpieczeniom społecznym w czasie pracy zdalnej
- Praca zdalna z terytorium Niemiec – przepisy, praktyka, zagrożenia prawne
- Q&A
TRENERZY
Katarzyna Gospodarowicz
Radca prawny, partner w Kancelarii Prawnej Schampera, Dubis, Zając i Wspólnicy sp. k. działającej w międzynarodowej sieci Schindhelm Doradza spółkom polskim i zagranicznym w zakresie indywidualnego i zbiorowego prawa pracy. W kancelarii od kilku lat specjalizuje się w tematach związanych z legalizacją pracy
i pobytu cudzoziemców, doradza w zakresie skutecznego pozyskiwania pracowników z zagranicy oraz zajmuje się tematyką delegowania zatrudnionych. Ponadto, jest autorką licznych publikacji z zakresu prawa pracy. Współpracuje w tym zakresie z największymi dziennikami w Polsce, jak Rzeczpospolita, Puls Biznesu oraz Gazeta Prawna.Od stycznia 2016 r. samodzielnie kieruje działem Global Mobility w SDZLEGAL SCHINDHELM i aktywnie uczestniczy w doradztwie w zakresie legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców, a także delegowania pracowników do innych krajów, w tym zarówno w ramach Unii Europejskiej, jak i poza nią.
Anna Derdak jest radcą prawnym i doradcą podatkowym. Z kancelarią SDZLEGAL SCHINDHELM współpracuje od września 2019 roku.
Doradza w zakresie ustanawiania obecności i wyboru najkorzystniejszego modelu biznesowego. Ma doświadczenie w realizacji projektów due diligence, zarówno związanych z procesami fuzji lub przejęć, jak i mających na celu ograniczanie ryzyka podatkowego w prowadzonej działalności. Wspiera klientów w sferze compliance, co wiąże się z tworzeniem i wdrażaniem odpowiednich procedur oraz szkoleniem personelu. Zajmuje się także white collar crime w zakresie przestępstw skarbowych. Interesuje się wykorzystaniem legal tech w doradztwie prawnym, wdrażając nowe rozwiązania w codziennej pracy.
Jest autorem wielu publikacji w prasie prawniczej. Ma na swoim koncie wystąpienia podczas konferencji i szkoleń.
Lukas Behnke
Lukas Behnke jest niemieckim adwokatem współpracującym z kancelarią Schindhelm w Osnabrück od 2019 r. Studia prawnicze ukończył na Uniwersytecie Osnabrück. Równocześnie odbywał studia I stopnia (bachelor) z zakresu prawa gospodarczego, które ukończył w 2014 r. Po pierwszym egzaminie państwowym w 2017 r. i przed podjęciem aplikacji współpracował przez trzy miesiące jako pracownik naukowy w zespole zajmującym się prawem pracy w międzynarodowej kancelarii prawa gospodarczego w Hamburgu.
Lukas Behnke odbył aplikację adwokacką w okręgu Wyższego Sądu Krajowego w Oldenburgu (dt. Oberlandesgericht Oldenburg), w tym jedną jej część - w Sądzie Pracy w Osnabrück (dt. Arbeitsgericht Osnabrück).
W ramach sieci Schindhelm Lukas Behnke zajmuje się doradztwem w kwestiach związanych z indywidualnym oraz zbiorowym prawem pracy oraz sporządzaniem umów i pism w tym zakresie.
Innym obszarem jego działalności jest doradztwo przy złożonych projektach restrukturyzacyjnych oraz doradztwo w zakresie prawa pracy przy transakcjach korporacyjnych.”