Top Event
Top
Spotkanie online
Region Wrocław
Szkolenia & Warsztaty
SZKOLENIE ONLINE: Zabezpiecz finanse swojej spółki w czasach COVID-19 - zatory płatnicze oraz porozumienia niedozwolone. Jak działać w praktyce i uniknąć kar?
Miejsce
Spotkanie online
Show place in map
Język spotkania
Firmy członkowskie: 190,00 zł netto
Firmy nieczłonkowskie: 230,00 zł netto

Szkolenie przeznaczone jest dla osób i firm spoza branży prawnej i doradczej.
Początek wydarzenia
21.01.2021 · 09:00
Koniec wydarzenia
21.01.2021 · 13:30

AHK Polska oraz Olesiński & Wspólnicy zapraszają na webinar w dniu 21.01.2021r. 

W dobie pandemii COVID-19 coraz więcej przedsiębiorców ma kłopoty z terminową płatnością należności handlowych. To problem, który dotyka tak wierzycieli, jak i dłużników. Ponadto wielu przedsiębiorców, chcąc uniknąć problemów finansowych, może skłaniać się do współdziałania z innymi uczestnikami rynku, aby grupowo wywierać na niego wpływ.

 

Opóźnienia w płatnościach oraz porozumienia między uczestnikami rynku to sytuacje, które mogą narazić firmę na wszczęcie postępowań przez UOKiK, w ramach których przewidziane są dotkliwe kary pieniężne. I tak się coraz częściej dzieje – w przy przypadku zatorów płatniczych w ciągu kilku ostatnich miesięcy wszczętych zostało już ponad 70 postępowań, natomiast porozumienia niedozwolone w trakcie wieloletniej, utrwalonej praktyki UOKiK nierzadko kończyły się nałożeniem wielomilionowych kar.

Nie są to jednak sytuacje zupełnie bez wyjścia.

Jak działać, aby w trudnej sytuacji uniknąć dotkliwych konsekwencji? Któremu kontrahentowi można zgodnie z prawem zapłacić w późniejszym terminie? Jakie zagrożenia, a jakie szanse niosą ze sobą zatory płatnicze? Kiedy mamy do czynienia z porozumieniem niedozwolonym i co możemy zrobić, jeśli już jesteśmy częścią takiego porozumienia? Na te i inne pytania odpowiedzą specjaliści z Olesiński & Wspólnicy podczas szkolenia 09 grudnia skierowanego do przedsiębiorców, a w szczególności działów finansów oraz działów zakupów i sprzedaży.

Agenda:

1. Regulacje o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych, w tym:

  • maksymalne terminy zapłaty w relacjach z różnymi grupami kontrahentów;
  • odsetki za opóźnienie / kapitałowe – ile straci lub zyska firma;
  • nie tylko odsetki –czyli czego jeszcze może domagać się wierzyciel;
  • postępowania w sprawie nadmiernego opóźniania się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych prowadzone przez UOKiK (kiedy dochodzi do nadmiernego opóźniania się z regulowaniem zobowiązań pieniężnych, sankcje, jak się bronić przed powstaniem nadmiernych opóźnień? Co zrobić gdy dostaniemy postanowienie o wszczęciu postępowania?).
  • nowe obowiązki sprawozdawczości o stosowanych terminach zapłaty.

    2.  Inne konsekwencje braku płatności w terminie, w tym:
  • podatkowe (np. ulga na złe długi);
  • cywilne i na gruncie prawa upadłościowego;
  • karne.

3. Praktyczne wskazówki – jak zaplanować i zabezpieczyć terminową płatność.

4. Porozumienia ograniczające konkurencję (niedozwolone):

  • kiedy mamy do czynienia z porozumieniem niedozwolonym z punktu widzenia prawa antymonopolowego;
  • rodzaje porozumień niedozwolonych (horyzontalne – między konkurencją / wertykalne – zawierane na różnych szczeblach obrotu (np. producent – dystrybutor));
  • jakie elementy (klauzule umowne) czynią porozumienie niedozwolonym (np. zmowy cenowe, podziały rynków, klauzule naruszające prawa konsumenta, itd.);
  • jakie kary grożą za uczestnictwo w porozumieniu niedozwolonym
  • jakie działania można podjąć, aby odpowiedzialność tą zmniejszyć / uniknąć jej.

Prelegenci:

Paulina Jastrzębiec Siemiątkowska, radca prawny, Senior Associate w Olesiński & Wspólnicy

Specjalizuje się w doradztwie w obrocie handlowym, w szczególności w zakresie prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego, a także sporów związanych z utratą płynności.

Posiada wieloletnie doświadczenie w doradztwie strategicznym dotyczącym zabezpieczenia przed niewypłacalnością, w tym restrukturyzacji – sądowej jak i pozasądowej. Działała w toku największych postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych. Zajmuje się także zabezpieczeniem interesów wierzycieli w relacjach dłużnikami zagrożonymi niewypłacalnością oraz negocjowaniem umów restrukturyzacyjnych pomiędzy wierzycielami i dłużnikami.

Joanna Dybciak-Kluska, Senior Associate w Olesiński & Wspólnicy

Na co dzień obsługuje duże i średnie przedsiębiorstwa przede wszystkim z branży automotive oraz produkcyjnej. Posiada bogate doświadczenie w obszarze prawa pracy, w szczególności w kwestiach dot. restrukturyzacji zatrudnienia, a także prawa ochrony konkurencji, doradzając klientom m.in. w ramach postępowań przez UOKiK, w tym postępowań dot. opóźnień w płatnościach. Wspiera klientów również w przygotowywaniu i negocjowaniu umów powszechnie stosowanych w obrocie gospodarczym.

Michał Linkiewicz, Senior Consultant CIT w Olesiński & Wspólnicy

Specjalizuje się w doradztwie podatkowym, w szczególności w zakresie podatków dochodowych oraz projektowaniu i wdrażaniu rozwiązań IT wspierających przedsiębiorców w obszarze podatków. Doświadczenie Michała obejmuje m.in. audyty podatkowe, przeglądy typu due diligence, wsparcie przedsiębiorców działających w SSE oraz udział w tworzeniu rozwiązań z pogranicza IT i podatków dotyczących m.in. weryfikacji NIP, Jednolitych Plików Kontrolnych (Generator i Konwerter JPK), czy schematów podatkowych (MDRnow).

Jacek Karp, radca prawny, Senior Associate w Olesiński & Wspólnicy

Specjalizuje się w doradztwie prawnym związanym z bieżącą obsługą dużych spółek kapitałowych (w tym z branży automotive oraz energetycznej) – w szczególności w zakresie prawa gospodarczego, rynków kapitałowych, energetyki oraz prawa ochrony konkurencji i konsumentów. Wspiera klientów we wdrażaniu procedur wewnątrzzakładowych (m.in. prawo pracy, compliance), przygotowywaniu i negocjowaniu umów powszechnie stosowanych w obrocie gospodarczym (w tym w szczególności na rzecz działów zakupów), a także doradza na etapie procesów inwestycyjnych (OZE, M&A, kredytowanie). Wielokrotnie reprezentował klientów w sporach sądowych, doradza także w postępowaniach administracyjnych – w tym przed Urzędem Regulacji Energetyki.

 

 

Beata Ausbiter-Żuk

Beata Ausbiter-Żuk

Biuro Regionalne Wrocław

Partner