Serdecznie zapraszamy do udziału w połączonym posiedzeniu trzech izbowych komisji: cyfryzacji i Przemysłu 4.0, logistyki oraz zamówień publicznych.
Tematem wspólnego posiedzenia Komisji będzie: Nowelizacja Ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa - dyrektywa NIS 2. Jakie nowe wyzwania i zadania stoją przed firmami i jak się do tego przygotować?
Dyrektywa NIS 2 ustanawia jednolite ramy prawne w celu utrzymania cyberbezpieczeństwa w 18 sektorach krytycznych w całej UE. Oprócz sektorów już objętych NIS 1, takich jak energetyka, transport, opieka zdrowotna, finanse, gospodarka wodna i infrastruktura cyfrowa, nowe regulacje obejmą kolejne podmioty i spowodują konieczność podejmowania nowych działań.
Wdrożenie dyrektywy NIS2 nastąpi poprzez nowelizację Ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa (KSC) i zwiększy obowiązki firm w zakresie cyberbezpieczeństwa.
Nowe przepisy uregulują m.in. następujące obszary:
- zarządzania incydentami,
- monitorowania infrastruktury IT,
- zgłaszania incydentów,
- jak również odpowiedzialność najwyższego kierownictwa za nieprzestrzeganie środków zarządzania ryzykiem w cyberprzestrzeni.
Jak przygotować się na wejście dyrektywy NIS2 i jednocześnie skutecznie zadbać o bezpieczeństwo procesów produkcyjnych w Twojej firmie?
Informacjami na ten temat będzie można wymienić się podczas najbliższego spotkania, w którym udział weźmie profesor Dariusz Szostek – profesor Uniwersytetu Śląskiego, specjalista w zakresie prawa i nowych technologii, w tym blockchain, smart contract, tokenizacji procesów, AI oraz szeroko rozumianego obszaru cyberbezpieczeństwo, ekspert Obserwatorium AI Parlamentu Europejskiego w Brukseli.
Doświadczeniami z obszaru cyberbezpieczeństwa podzieli się również dyrektor Maciej Gospodarek, firma Fortinet.