iStock.com/Ivan-balvan
Spotkania online/Webcasty
Jak obecna sytuacja wpływa na wykonywanie zobowiązań umownych oraz na sankcje związane z ich niewykonaniem?
Język spotkania
polski
bezpłatny
Początek wydarzenia
27.03.2020 · 12:00
Koniec wydarzenia
27.03.2020 · 13:30
WSPÓŁORGANIZATOR

W aktualnej sytuacji prawnej i faktycznej wszyscy przedsiębiorcy stoją przed dużymi wyzwaniami organizacyjnymi i prawnymi. Sytuację komplikują szczególne rozwiązania prawne wprowadzane w związku z epidemią.

 

Podczas webinarium wyjaśnimy:

  • jak obecna sytuacja wpływa na wykonywanie zobowiązań umownych oraz na sankcje związane z ich niewykonaniem;
  • jak można zakończyć negocjacje umowne bez narażania się na odpowiedzialności;
  • jak zakończyć już nawiązane stosunki umowne przed terminem.

Określenie sytuacji prawnej przedsiębiorców w konkretnych stosunkach umownych wymaga przede wszystkim przeglądu umów (wzorców, regulaminów), w których mogą być przewidziane mechanizmy prawne mające zastosowanie w przypadku zmiany okoliczności. Identyfikacja umownych mechanizmów reagowania na zmiany stosunków, z jakimi mamy obecnie do czynienia, jest istotna z dwóch powodów.

Po pierwsze, pozwala ona na sprawdzenie, w jakim zakresie i w jaki sposób strony uregulowały swoją sytuację prawną.

Po drugie, pozwala ona stwierdzenie w jakim zakresie strony wyłączyły mechanizmy ochrony wynikające z ogólnych przepisów prawa, a tym samym jakie mechanizmy wynikające z przepisów prawa są dla nich dostępne.

Trzecim ważnym zagadnieniem jest precyzyjne ustalenie, czy określony przedsiębiorca ma ograniczone lub wyłączone możliwości wykonywania umowy z przyczyn prawnych, ponieważ jest objęty rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia stanu epidemii, czy też z przyczyn faktycznych spowodowanych ogólnym spowolnieniem gospodarczym.
 

Program

1. Umowne i ustawowe podstawy zawieszenia wykonania umowy, zmiany umowy uchylenia się od odpowiedzialności

  • przegląd umownych postanowień w poszukiwaniu stosownych mechanizmów (umowy, wzorce umowne, regulaminy)
  • negocjacje i zmiana obowiązujących umów
  • brak winy jako podstawa uchylenia się od odpowiedzialności
  • siła wyższa
  • klauzula rebus sic stantibus
  • następcza niemożliwość świadczenia – w szczególności brak możliwości wykorzystywania przedmiotów najmu lub dzierżawy do umówionego użytku
  • spadek zwykłego przychodu z przedmiotu dzierżawy jako podstawa obniżenia czynszu
  • brak możliwości przystąpienia do umowy przyrzeczonej, uchylenie się od zawarcia umowy przyrzeczonej
  • odstąpienie od umowy – przegląd możliwości odstąpienia od standardowych umów (sprzedaż, dzieło)
  • rezygnacja ze świadczonych usług

2. Zakończenie trwających negocjacji bez narażania się na roszczenia odszkodowawcze

3. Konsekwencje opóźnienia w spełnieniu świadczenia pieniężnego (obowiązek zapłaty odsetek za opóźnienie niezależnie od przyczyny opóźnienia, tj. także w przypadku, gdy opóźnienie zostało wywołane skutkami stanu epidemii)

4. Możliwość odroczenia terminów płatności wynagrodzenia

5. Ochrona przed narzucaniem przez dostawców zawyżonych cen (instytucja wyzysku)

6. Zobowiązania z rękojmi a brak możliwości rozpoznania zgłoszenia

7. Wpływ epidemii na stosunki pracy – możliwości pracodawcy w kontekście zmiany zadań, trybu pracy pracownika oraz wykorzystania urlopu przez pracownika
 

Prelegenci

Marcin Chomiuk – partner, kieruje Zespołem Transakcyjnym i Doradztwa Kontraktowego. Ekspert w zakresie prawa spółek, transakcji handlowych oraz doradztwa kontraktowego w projektach inwestycyjnych. Specjalizuje się także w prawie kontraktów w sektorze przemysłowym, w tym dla branży motoryzacyjnej.

W swojej dotychczasowej karierze prowadził szereg restrukturyzacji korporacyjnych przedsiębiorstw w różnych sektorach gospodarki. Doradzał także przy formowaniu złożonych przedsięwzięć Joint Venture. Prowadzi doradztwo kontraktowe związane z realizacją kompleksowych inwestycji infrastrukturalnych. Współautor komentarza do Kodeksu spółek handlowych w wydawnictwie BECK. Członek Kolegium Redakcyjnego Monitora Prawa Handlowego wydawnictwa C.H. BECK.

Bogusław Lackoroński – radca prawny w Zespole Postępowań Sądowych i Arbitrażowych i Zespole Infrastruktury. Specjalizuje się w prawie cywilnym oraz prawie administracyjnym.

Doktor nauk prawnych w zakresie prawa, adiunkt w Zakładzie Prawa i Instytucji Międzynarodowych, na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych (UW). Autor ponad 70 publikacji naukowych z zakresu prawa cywilnego (części ogólnej, prawa rzeczowego i prawa zobowiązań) oraz prawa publicznego. Publikacje z zakresu prawa cywilnego dotyczą problematyki odpowiedzialności za tzw. szkody pośrednie, klauzuli rebus sic stantibus, zobowiązań wyrażonych w walutach obcych oraz umowy o roboty budowlane. Współautor komentarza do kodeksu cywilnego pod red. Konrada Osajdy oraz komentarza do ustawy o spłacie niektórych niezaspokojonych należności przedsiębiorców wynikających z realizacji udzielonych zamówień publicznych.

Kancelaria prawnicza JDP wspiera klientów w skomplikowanych i wymagających fachowej wiedzy przedsięwzięciach. Łącząc ekspercką wiedzę z praktycznym doświadczeniem i zaangażowaniem, świadczy najwyższej jakości usługi prawnicze i znajduje skuteczne rozwiązania. Ma unikalne kompetencje w doradztwie związanym z realizacją dużych inwestycji infrastrukturalnych, prowadzeniu złożonych sporów sądowych i arbitrażowych oraz obsługę prawną procesu restrukturyzacji spółek.

Skuteczność, profesjonalizm i najwyższe standardy kancelarii JDP zostały wielokrotnie wyróżnione w międzynarodowych rankingach Chambers Global, Chambers Europe i Legal 500, gdzie zarówno kancelaria, jak i jej liderzy zajmują czołowe miejsca w kategoriach Commercial, Corporate and M&A, Dispute Resolution, Arbitration i Construction.

Webinar AHK Polska

Webinar AHK Polska

Transmisje online