03.09.2024
Pierwszy dzień Pawilonie Niemieckim German Lounge podczas XXXIII Forum Ekonomicznego upłynął pod znakiem dyskusji na temat stosunków polsko-niemieckich i wyzwań w zakresie ochrony zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem kardiologii i optymalizacji systemu opieki zdrowotnej. Całość zwieńczył główny panel dyskusyjny w Hotelu Gołębiewski na temat zielonej transformacji, podczas którego zastanawiano się, czy jest ona siłą napędową, czy zagrożeniem dla przemysłu.
Rozmowa z Viktorem Elblingiem, Ambasadorem Republiki Federalnej Niemiec w Polsce
Rozmowę z gościem specjalnym Pawilonu Niemieckiego German Lounge poprowadził dr Lars Gutheil, Dyrektor Generalny Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Ambasador podkreślił wyjątkowe znaczenie dobrych relacji między Polską a Niemcami wobec najpoważniejszych od dziesięcioleci wyzwań, przed którymi stoi Europa. Najważniejszymi z nich są transformacja energetyczna, zmiany klimatyczne, migracja, zachowanie konkurencyjności gospodarki i brak wykwalifikowanych pracowników Ambasador podkreślił, że Polska i Niemcy, a także Francja mogą wspólnie wypracować propozycje, które będą stanowić istotny wkład w rozwiązania na poziomie ogólnoeuropejskim. Viktor Elbling z optymizmem patrzy na normalizację stosunków polsko-niemieckich. Podkreśla znaczenie ponownego podjęcia bezpośrednich rozmów w atmosferze otwartości i woli poszukiwania wspólnych, pragmatycznych rozwiązań, które mimo różnic poglądów pozwalają wypracować silne podwaliny współpracy na przyszłość.
Ambasador Niemiec zwrócił także uwagę na pierwsze od 2018 roku konsultacje międzyrządowe i wypracowanie Polsko-Niemieckiego Planu Działania. Uważa, że punkty tego planu należy teraz wypełnić życiem w ramach prac między poszczególnymi ministerstwami. Podsumowując wyraził przekonanie, że mimo trudów transformacji w wielu obszarach gospodarki i wysokich kosztów ponoszonych w jej trakcie, należy obecne działania widzieć jako kluczową inwestycję w przyszłość, która wzmocni pozycję Polski, Niemiec i Europy w kolejnych latach.
Dyskusja przy okrągłym stole: Ochrona Zdrowia. Serce w centrum uwagi – poprawa ścieżki systemowej pacjenta kardiologicznego
W ramach dyskusji przy okrągłym stole spotkali się przedstawiciele środowiska medycznego, pacjentów oraz firm farmaceutycznych.
W centrum uwagi znalazły się choroby kardiologiczne, które są jedną z głównych przyczyn śmierci Polaków. Kluczowe znaczenie ma skuteczna profilaktyka w tym zakresie, ważną rolę odgrywają tu zarówno środowiska medyczne, jak i sami pacjenci. Istotne są działania firm farmaceutycznych, inwestujących w badania oraz kładących nacisk na edukację pacjentów.
Według uczestników spotkania optymalizacja istniejących procedur związanych z profilaktyką chorób kardiologicznych, redukcja biurokracji oraz efektywne wykorzystanie danych medycznych i digitalizacja są niezbędne dla usprawnienia systemu ochrony zdrowia.
Komunikacja, kooperacja i koordynacja działań środowisk medycznych, firm farmaceutycznych i środowisk pacjentów stanowią klucz do sukcesu w podniesieniu standardu ochrony zdrowia i skuteczności działań profilaktycznych.
Firmy farmaceutyczne pragną w ramach AHK Polska podnosić ważne tematy związane z ochroną zdrowia i tworzyć płaszczyznę do rozmowy między różnymi interesariuszami w tym obszarze.