Tomasz Kowalski, Deutsche Bank Polska

HAUPTSEITE   REGISTRIERUNG*   PODIUMSDISKUSSIONEN   GERMAN EVENING
*Eintritt zum Kongress ist kostenlos, jedoch registrierungsbedingt.

Rozmowa z Tomaszem Kowalskim, Prezesem Zarządu Deutsche Bank Polska

AHK Polska: Na czym obecnie koncentruje się Deutsche Bank Polska?

Tomasz Kowalski: Deutsche Bank Polska to bank korporacyjny. Obsługujemy duże podmioty działające na rynku polskim i za granicą. Jesteśmy także bankiem depozytariuszem dla funduszy inwestycyjnych i emerytalnych.

W ramach obsługi Klientów korporacyjnych obsługujemy rachunki firmowe, oferujemy kredyty pomagające przedsiębiorstwom finansować bieżącą działalność, inwestycje i rozwój.  Świadczymy usługi Usługi Trade Finance i Cash Management, które obejmują rozwiązania z zakresu bankowości transakcyjnej. Pomagamy także zarządzać płynnością i ryzykiem finansowym. Pełnimy też funkcję banku powierniczego i depozytariusza. Działania na arenie międzynarodowej ułatwia nam fakt, że jesteśmy częścią największego banku rozliczeniowego strefy euro i jednego z kluczowych globalnych graczy w obszarze obsługi handlu zagranicznego, rozliczeń, a także międzynarodowego lidera w zakresie wymiany walut i bankowości inwestycyjnej. Ma to także znaczenie w kontekście Polski. Deutsche Bank AG pełni kluczową rolę w jednym z największych projektów odnawialnych źródeł energii w Polsce. Jako Mandated Lead Arranger (MLA) w ramach konsorcjum 21 międzynarodowych kredytodawców, Deutsche Bank wspiera 25-letnie finansowanie Baltica 2 dla budowy Baltica 2 – największej morskiej farmy wiatrowej w Polsce.

Bankowość korporacyjna przechodzi obecnie istotne zmiany, które kształtują jej przyszłość. Deutsche Bank Polska podąża za zmieniającymi się potrzebami Klientów. Dzięki nowoczesnej technologii usprawniamy procesy, poprawiamy obsługę klienta i zwiększamy efektywność operacyjną. Coraz większy nacisk kładziemy na finansowanie projektów związanych z energią odnawialną i zrównoważonym rozwojem. Wspieramy transformację energetyczną, redukcję emisji, a także pomagamy naszym klientom osiągnąć cele związane z tym obszarem. W obliczu zmieniających się warunków makroekonomicznych i geopolitycznych kładziemy jeszcze większy nacisk na dostosowywanie strategi zarządzania ryzykiem, by sprostać nowym wyzwaniom. Szczycimy się także indywidualnym podejściem do każdej firmy, dostosowując produkty i usługi do indywidualnych potrzeb klientów korporacyjnych.

AHK Polska: Jak postrzega Pan rolę Deutsche Bank Polska i Deutsche Bank AG w budowaniu i wzmacnianiu gospodarki europejskiej?

TK: Jako część silnej grupy finansowej w Europie mamy duży potencjał zarówno w Polsce jak i za granicą pod względem finansowania innowacji, które jak wiadomo, są motorem rozwoju. Silny Europejski sektor bankowy zapewnia także stabilność finansową i odpowiednie zarządzanie ryzykiem.

Wielkość i stabilność Grupy Deutsche Bank sprawia, że jest ona solidnym partnerem w zakresie budowania zrównoważonego rozwoju w Europie i wspierania transformacji energetycznej poprzez finansowanie projektów związanych z zieloną energią i gospodarką niskoemisyjną, przyczyniając się do realizacji celów klimatycznych Unii Europejskiej.

Europejskie banki, w tym Deutsche Bank, wspierają także integrację rynków finansowych poprzez ułatwianie handlu i inwestycji transgranicznych oraz wzmacnianie jednolitego rynku unijnego. Dzięki temu europejskie firmy mają łatwiejszy dostęp do finansowania i mogą skutecznie konkurować na arenie międzynarodowej.

Obecnie mówi się coraz częściej o potrzebie większego zaangażowania banków we wsparcie przemysłu obronnego. Wewnętrzne przepisy wielu banków utrudniają jednak finansowanie rozwoju tego sektora gospodarki. Jak powiedział członek zarządu Deutsche Bank Fabrizio Campelli na konferencji we Frankfurcie: „Jeżeli nie pociągnie się za kilka konkretnych dźwigni, Europa będzie miała trudności z finansowaniem nowej fali wzrostu wydatków obronnych.”

AHK Polska: Jak gospodarka polska i niemiecka mogą wspierać konkurencyjność UE na świecie?

TK: Obie gospodarki powinny wykorzystać swoje najsilniejsze strony: Niemcy swoją wiodącą rolę w przemyśle i eksporcie (motoryzacja, inżynieria i automatyzacja) oraz pozycję kluczowego gracza w globalnych łańcuchach wartości, a Polska w innowacjach poprzez dynamicznie rozwijający się sektor technologiczny, atrakcyjny rynek dla inwestycji oraz rosnącą bazę wykwalifikowanej siły roboczej, wspierając rozwój nowoczesnej produkcji i badań. Polska to także istotny partner handlowy Niemiec, rozwijający swoje kompetencje w produkcji przemysłowej, logistyce i usługach, wzmacniając europejskie łańcuchy dostaw i zwiększając odporność gospodarczą UE.

Kolejnym obszarem jest transformacja energetyczna i cyfryzacja. Niemcy intensywnie inwestują w energię odnawialną i technologie niskoemisyjne, co może przyspieszyć transformację energetyczną całej UE. Polska natomiast rozwija sektor IT i nowoczesnych usług biznesowych, co sprzyja cyfryzacji gospodarki europejskiej i zwiększa jej konkurencyjność w sektorze nowych technologii.

Obecnie, szczególnego znaczenia nabrała stabilność gospodarcza i integracja rynków w Europie. Współpraca gospodarcza między Polską a Niemcami wzmacnia stabilność europejskiej gospodarki, czyniąc UE bardziej odporną na globalne kryzysy. Ponadto, wspólne inicjatywy w ramach UE mogą prowadzić do lepszej integracji rynków kapitałowych i rozwoju jednolitego rynku europejskiego.

AHK Polska: W jaki sposób Pana zdaniem prezydencja Polski w UE przyczynia się do wzmacniania konkurencyjności gospodarki UE?

TK: Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej w 2025 roku podejmuje działania na rzecz wzmacniania konkurencyjności gospodarki UE, koncentrując się na integracji rynku wewnętrznego, uproszczeniu regulacji oraz wsparciu stabilności geopolitycznej w regionie.

Dążąc do pełnej integracji rynku wewnętrznego, ze szczególnym uwzględnieniem sektora usług, Polska prezydencja przyczynia się do zwiększenia produktywności i dobrobytu obywateli UE. Niezwykle ważnym elementem jest także podejmowanie wysiłków w kierunku uproszczenia regulacji i ograniczenia obciążeń administracyjnych, aby zwiększyć dostępność kapitału dla przedsiębiorstw i pobudzenia inwestycji. W ramach Rady ds. Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN) pod przewodnictwem Polski, podjęto debatę na temat zapewnienia konkurencyjnego otoczenia biznesowego w Europie poprzez uproszczenie i zmniejszenie obciążeń regulacyjnych. Ministrowie zgodzili się na podjęcie działań w celu uproszczenia regulacji dla biznesu, co ma na celu faktyczne zwiększenie konkurencyjności unijnej gospodarki.

Polska prezydencja stale podkreśla znaczenie i walczy o wsparcie dla Ukrainy. W związku z tym, temat Ukrainy jest obecny w agendzie każdego spotkania ECOFIN, co świadczy o zaangażowaniu Polski w kwestie stabilności regionu.

1 kwietnia minęła pierwsza połowa naszej prezydencji w UE. Myślę, że obecnie stoi przed nami jeszcze większe wyzwanie związane z działaniami nowej administracji amerykańskiej, zarówno w wymiarze gospodarczym, jak i konfliktu zbrojnego na Ukrainie. Szczególnego znaczenia nabiera obecnie budowanie jednomyślności wśród narodów Europy, m.in. w kwestii dalszego wsparcia Ukrainy, a także na opracowanie i wdrożenie mechanizmów gospodarczych pozwalających wypłaszczyć negatywny wpływ decyzji i działań podejmowanych przez USA.

AHK Polska: Dziękujemy za rozmowę.

TOP PARTNER

PARTNER

INSTITUTIONELLER PREMIUM PARTNER

PARTNER DER BRANCHEN-DISKUSSION

INSTITUTIONELLE PARTNER

MEDIALE SCHIRMHERRSCHAFT