Studio AHK Polska
Posłuchaj podcastu Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej, w którym rozmawiamy o polsko-niemieckich perspektywach na dobrą współpracę gospodarczą.
Studio AHK Polska - podcast Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej, w którym rozmawiamy o polsko-niemieckich perspektywach na dobrą współpracę gospodarczą, komentujemy bieżące wydarzenia dotyczące bilateralnych stosunków i przybliżamy znane i nieznanie fakty o życiu, społeczeństwie i kulturze w sąsiednim kraju.
Niemcy i Polska to nie tylko sąsiedzi, ale także ważni partnerzy gospodarczy, których liczne powiązania ekonomiczne mogą stanowić o sile i konkurencyjności Europy. Przemysł, jego wyzwania, rozwój nowych technologii, sztuczna inteligencja to kluczowe zagadnienia, na temat których będziemy rozmawiać z naszymi gośćmi specjalnymi. W naszym podcaście nie zabraknie także komentarzy eksperckich i informacji z życia polsko-niemieckiej sieci biznesowej.
Zapisz się do newslettera Studio AHK Polska i bądź na bieżąco z najnowszymi odcinkami!
W ostatnim odcinku podcastu Studio AHK Polska w tym sezonie dokonaliśmy podsumowania minionego roku. Tematem przewodnim rozmów były kwestie gospodarcze, działalność biznesowa w obu krajach oraz tradycje świąteczne. Marcin Balicki, Prezes Zarządu Millennium Leasing, przedstawił perspektywę na rozwój kompetencji przyszłości w biznesie. Ewa Mikos, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu i Governmental Affairs w Siemens, oraz Przemysław Sulich, Prezes Zarządu A1 Europe, szczegółowo omówili znaczenie Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki oraz ich rolę we wspieraniu firm na drodze do transformacji w kierunku Przemysłu 4.0. Rafał Wroński z Hempelmann Wittemöller podzielił się swoimi doświadczeniami z prowadzenia działalności biznesowej z perspektywy zarówno polskiego, jak i niemieckiego rynku. Natomiast Anna Lupa z Niemieckiej Centrali Turystyki przybliżyła historyczne korzenie tradycji jarmarków oraz ich współczesne interpretacje.
Posłuchaj tutaj:
W 7. odcinku podcastu Studio AHK Polska rozmawialiśmy o stanie cyfryzacji w Polsce i Niemczech, wynikach badania Barometr Polska-Niemcy oraz o globalnym podatku minimalnym. Maciej Zieliński, Prezes Zarządu Siemens Polska skomentował raport DigiIndex 2024 oraz zdradził, który sektor przedsiębiorstwa przoduje w obszarze cyfryzacji. Opinie Polaków i Niemców na temat stosunków polsko-niemieckich i ich aktualne wyzwania przybliżyła dr Agnieszka Łada-Konefał z Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt. Magdalena Zalech oraz Filip Majdowski z EY Polska, wytłumaczyli, czym jest globalny podatek minimalny, na czym polega jego obliczanie i jaki będzie miał wpływ na ulgi podatkowe.
Posłuchaj tutaj:
Blik i branża fintech w Polsce, raport Draghiego, stan cyfryzacji polskiego przemysłu oraz dzień Świętego Marcina to główne tematy 6 odcinka podcastu Studio AHK Polska. Dariusz Mazurkiewicz, Prezes BLIK-a, opowiedział o fenomenie polskiego systemu płatności oraz o możliwej ekspansji na kolejne rynki. Wyzwania, przed którymi stoi Europa, opisane w raporcie Mario Draghiego pt.: „Przyszłość europejskiej konkurencyjności” skomentował Arkadiusz Krześniak, Główny Ekonomista Deutsche Bank Polska. O stanie digitalizacji przemysłu w Polsce opowiedział dr inż. Artur Pollak, Prezes APA Group. Poprosiliśmy również o komentarz uczestników jednej z największych konferencji niemieckiego biznesu w Europie, (Konferencja dla Europy): Andrzeja Szejnę, Wiceministra Spraw Zagranicznych oraz Patricka Warnkinga, Wiceprezesa Google na Europę Środkowo-Wschodnią. Na koniec odcinka zapraszamy do posłuchania rozmowy o dniu Świętego Marcina w Niemczech. Zwyczaje związane z tym świętem i jego korzenie przybliżyła nam Agata Płońska z Niemieckiej Centrali Turystyki.
Posłuchaj tutaj:
W piątym odcinku podcastu Studio AHK Polska rozmawiamy o niemieckich kontrolach na granicy, elektromobilności, dobrym winie i przysłuchujemy się komentarzom prosto z Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Katarzyna Sobótka, Claritas Investments, opowiedziała o stanie infrastruktury ładowania i rozwoju samochodów elektrycznych. Skutki kontroli na granicy polsko-niemieckiej dla branży transportowej przybliżył nam Łukasz Lubański, Raben Group. Tomasz Prange-Barczyński, redaktor naczelny magazynu "Ferment. Pismo o winie". zabrał nas w podróż szlakiem niemieckich regionów winiarskich i zdradził w jakie miejsca najlepiej się udać na wypoczynek. Nie milkną echa Forum Ekonomicznego w Karpaczu. W krótkiej relacji zapraszamy do posłuchania komentarzy gości Pawilonu Niemieckiego German Lounge: Sebastian Płóciennik, Aleksander Siemaszko, Piotr Ferszka, Renata Kabas-Komorniczak, Rafał Rudziński.
Posłuchaj tutaj:
W czwartym odcinku refleksją na temat roli Polski w Unii Europejskiej, kampanii prezydenckiej w Stanach Zjednoczonych i jak jej wynik wpłynie na Polskę, Niemcy i Europę, podzielił się Janusz Reiter, ekspert ds. stosunków międzynarodowych oraz były ambasador Polski w Niemczech i USA. W podcaście przyjrzeliśmy się również prezentacji raportu na temat działań firm produkcyjnych na rzecz zrównoważonego rozwoju i wyzwaniach stojących przed firmami w obszarze ESG, który skomentowała Agnieszka Łyczak-Szymczyk, BASF Polska. Na koniec zabraliśmy naszych słuchaczy na spotkanie ze wspaniałą niemiecką przyrodą, wpisaną na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego Unesco. Podróży w głąb niemieckiej natury towarzyszyła nam Anna Lupa, Niemiecka Centrala Turystyki.
Posłuchaj tutaj:
Pierwsze od 6 lat polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe to jeden z tematów trzeciego odcinka podcastu Studio AHK Polska. Rzucamy również okiem na branżę automotive i HR. Przygotowaliśmy relację z II. Polsko Niemieckiego Forum Gospodarczego, które towarzyszyło bilateralnym rozmowom. Polsko-Niemiecki Plan Działania, który jest wynikiem międzyrządowych konsultacji i jego wpływ na relacje z naszym sąsiadem zza Odry przeanalizowała dr Agnieszka Łada-Konefał z Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt. Piotr Porębski z Ionway opowiedział o wyzwaniach związanych z elektromobilnością i budowaniem fabryki samochodów elektrycznych od zera. Możliwości jakie daje 4-dniowy tydzień pracy przedstawił Łukasz Chodkowski, Dehora. O tajnikach delegowania pracowników i o tym, czy Polska staje się tygrysem Europy opowiada Roland Fedorczyk, AHK Polska.
Posłuchaj tutaj:
W drugim odcinku na gorąco komentujemy wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego oraz spoglądamy w kierunku EURO 2024. Swoim 20-letnim doświadczeniem w Parlamencie Europejskim oraz perspektywami nowego rozdania we wspólnocie europejskiej podzieliła się z nami prof. dr hab. Danuta Hübner, była pierwsza komisarz z Polski w Komisji Europejskiej. Na temat inwestycji związanych z Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej 2024 wypowiedział się Leo Mausbach, AHK Polska. Sytuację gospodarczą naszych zachodnich sąsiadów przeanalizował dr hab. Sebastian Płóciennik z Ośrodka Studiów Wschodnich, a dyskurs polityczny wokół wyborów do Parlamentu Europejskiego skomentował prof. UW dr hab. Waldemar Czachur z Uniwersytetu Warszawskiego.
Posłuchaj tutaj:
W pierwszym odcinku rozmawiamy o Polsce, jednym z najlepszych miejsc do inwestycji w Europie Środkowo Wschodniej, nowym rozdaniu w stosunkach polsko - niemieckich oraz o białym złocie jakim są szparagi. Gościem specjalnym jest Katarzyna Byczkowska, Dyrektor Zarządzająca BASF Polska, Prezeska AHK Polska. W komentarzu eksperckim posłuchamy dr Agnieszki Łady-Konefał z Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt, a o perspektywach inwestycyjnych opowie Anna Ferenz-Zakrzewska z AHK Polska.