Komisja ds. Compliance

Komisja ds. compliance ma na celu stworzenie platformy wymiany informacji pomiędzy firmami członkowskimi izby oraz wypracowywanie nowych standardów i wzorów organizacyjnych na potrzeby firm, a tym samym przyczynienie się do rozwoju kultury Compliance.

© iStock-867730516
COMPLIANCE Concept with icons and signs

W listopadzie 2013 r. rozpoczęła prace Komisja ds. Compliance przy AHK Polska. 

Komisja ds. compliance ma na celu stworzenie platformy wymiany informacji pomiędzy firmami członkowskimi izby oraz wypracowywanie nowych standardów i wzorów organizacyjnych na potrzeby firm, a tym samym przyczynienie się do rozwoju kultury Compliance.

Komisja gromadzi przedstawicieli różnych branż. Członkami założycielami Komisji są następujące przedsiębiorstwa: 

  • BASF Polska
  • Bayer
  • BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego
  • Boehringer Ingelheim Marketing
  • DB Schenker Rail Polska
  • E.ON Polska
  • Ernst & Young Audyt Polska
  • Festo
  • Kancelaria GESSEL
  • MAN Truck & BUS Polska
  • Mercedes-Benz Polska
  • Siemens Energy
  • T-Mobile Polska
  • Towarzystwo Ubezpieczeń INTER Polska z/s w Warszawie
  • Volkswagen Poznań

Przewodniczący komisji:
Mariusz Witalis
Partner
EY


Otwarte posiedzenie Komisji ds. Compliance AHK Polska

Kwiecień 2024

Przepisy o sygnalistach zostaną wdrożone w tym roku, prawdopodobnie w ostatnim kwartale.
Komisja ds. compliance AHK Polska rozmawiała o przyjętym w dniu 2 kwietnia przez Radę Ministrów projekcie ustawy o ochronie sygnalistów. Ustawa ma na celu implementację dyrektywy unijnej, opóźnionej w zakresie wdrożenia o dwa lata. Gościem spotkania był dr Adam Krzywoń, Dyrektor Zespołu Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Rozmowa dotyczyła roli RPO w systemie ochrony sygnalistów oraz w zakresie zgłoszeń zewnętrznych w zakresie konstytucyjnych praw oraz wolności człowieka i obywatela, braku odniesienia w ustawie do funkcjonujących już w przedsiębiorstwach systemów zgłaszania naruszeń oraz samego procesu zgłoszenia zewnętrznego pozostającego w związku z odpowiedzialnością pracodawcy.
Podziękowania za merytoryczną dyskusję kierujemy do dr. Adama Krzywonia, BRPO, Przewodniczącego Komisji Mariusza Witalisa, Wiceprzewodniczącego Komisji Andrzeja Bajora oraz Wojciecha Niezgodzińskiego, CIA, CFE, Marcina Grzegorza Szczepańskiego Bernadetty Kasztelan-Świetlik, Łukasza Wawrzyniaka.


Spotkanie Komisji ds. Compliance w AHK Polska

W środę 5 kwietnia 2023 r. w siedzibie Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (AHK Polska) odbyło się spotkanie Komisji ds. Compliance. Gościem specjalnym był Przedstawiciel Krajowy i Dyrektor Wykonawczy UN Global Compact Network Poland Kamil Wyszkowski, który przedstawił krótką historię tej inicjatywy i najważniejsze efekty jej dotychczasowej działalności w kontekście rozwoju kultury compliance w przedsiębiorstwach, jej obecne priorytety, a także plany na przyszłość.

Całość relacji ze spotkania>


Zarządzanie ryzykiem złamania sankcji gospodarczych - podejście praktyczne

Artykuł autorstwa Michała Piekarczyka (Manager w EY Polska, Dział Zarządzania Ryzykiem Nadużyć)

Współautorzy:
Tomasz Dyrda (Partner w EY Polska, Dział Zarządzania Ryzykiem Nadużyć), 
Jarosław Grzegorz (Associate Partner w EY Polska, Dział Zarządzania Ryzykiem Nadużyć),
Zbigniew Grzegorz Pindel (Associate Partner, Radca Prawny w Kancelarii EY Law),
Sławomir Czajka (Partner w EY Polska, Dział Podatków Pośrednich)

Lipiec 2022


Posiedzenie Komisji, czerwiec 2022

28 czerwca br. w siedzibie EY odbyło się przedwakacyjne posiedzenie Komisji ds. compliance AHK Polska. Komisja omawiała dwa niezwykle istotne i aktualne dla przedsiębiorców tematy – kwestie sankcji gospodarczych i ich wpływu na biznes oraz założenia projektu Ustawy o ochronie sygnalistów.

Od momentu ataku na Ukrainę wprowadzane są kolejne pakiety sankcji na Rosję i Białoruś, co zmusza firmy do zmiany dotychczasowego podejścia do oceny ryzyka, a co za tym idzie dodatkowej analizy kontrahentówDla wielu przedsiębiorców jest to zupełnie nowy obszar. Przedsiębiorstwa nie są przygotowane by zarządzać ryzykiem sankcyjnym, ponieważ dotychczas w przeważającej mierze nie miały takiej potrzeby. Podczas posiedzenia rozmawialiśmy z członkami Komisji oraz ekspertami i Partnerami EY, Michałem Rączym i Mariuszem Witalisem o tym, jak kosztowne może być dla firm nieprzestrzeganie sankcji, jak ograniczyć ryzyko sankcyjne oraz jak rozwijają się działania firm w obszarze analizy ryzyka i tworzenia wewnętrznych procedur w tym zakresie.

Całość relacji ze spotkania>


Posiedzenie Komisji, czerwiec 2021

W dniu 24 czerwca 2021 odbyło się kolejne posiedzenie Komisji, a tematem było:  „Whisteblower. Najczęstsze wyzwania na kilka miesięcy przed wprowadzeniem dyrektywy.” Spotkanie poprowadził Przewodniczący Mariusz Witalis, który zaprezentował zasadnicze założenie dyrektywy w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii Europejskiej (tzw. dyrektywy UE o ochronie sygnalistów), która będzie obowiązkowe dla dużych przedsiębiorstw już od 17 grudnia 2021 roku. Celem dyrektywy jest zapewnienie sygnalistom ochrony poprzez zastosowanie rozwiązań wewnątrz organizacji/ firmy. Uczestnicy spotkania analizowali kanały zgłaszana, terminy oraz elementy tzw. standardu minimum, jaki wprowadza dyrektywa w kontekście ochrony sygnalistów.


Posiedzenie Komisji z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej, czerwiec 2019

Przedwakacyjne spotkanie Komisji ds. compliance AHK Polska dedykowane tematyce dyrektywy o ochronie sygnalistów odbyło się w nowym centrum innowacji i rozwoju EY wavespace w Warszawie: https://www.blog.ey.pl/taxweb/ey-polska-otwiera-ey-wavespace/. Christel Mercade'-Piqueras i Maria Mollica z DG JUST Fundamental Rights and Rule of Law Komisji Europejskiej kompleksowo przedstawiły założenia i projektowane przepisy dyrektywy. Wojciech Niezgodziński, EY zaprezentował wyzwania związane ze spełnieniem wymagań dyrektywy. Uczestnicy posiedzenia skoncentrowali się na wyjątkowości projektowanych rozwiązań wprowadzenia systemowej ochrony sygnalistów w całej UE wobec nierównej ich ochrony w różnych państwach UE i wyłącznie sektorowej ochrony na poziomie UE, odbiorze tej regulacji w poszczególnych krajach UE, jak również w sferze praktycznej na stworzeniu kanałów przyjmowania zgłoszeń, jak i na anonimowych zgłoszeniach.

Cieszymy się, że mogliśmy spotkać się w tak nowoczesnej przestrzeni: https://www.ey.com/pl/pl/services/specialty-services/wavespace !


Posiedzenie komisji, październik 2018

Tematem październikowego posiedzenia komisji był projekt Ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. W spotkaniu udział wzięli reprezentanci Ministerstwa Sprawiedliwości - Wiceminister Marcin Warchoł oraz Dyrektor Departamentu Legislacyjnego Prawa Karnego Tomasz Darkowski, odpowiedzialni w resorcie za projektowaną ustawę. Przedstawiciele resortu sprawiedliwości zaprezentowali założenia do projektu i aktualny stan prac. Dyskusja dotyczyła regulacji instytucji sygnalisty, kwestii związanych z postępowaniem w przypadku wykrycia nieprawidłowości oraz obaw przedsiębiorców dotyczących projektowanych przepisów.