Prawo, podatki i finanse

Systemy prawne – polski i niemiecki –wykazują wiele podobieństw i jeszcze więcej różnic. Doradzimy Państwu we wszelkich sprawach gospodarczych i podatkowych przy uwzględnieniu krajowych odrębności oraz pomożemy pokonać barierę językową.

Image Alternative Text
© Getty Images/alvarez

Zakładanie firmy

Założenie własnej samodzielnej spółki prawa niemieckiego lub oddziału w Niemczech to szybka, efektywna i najkorzystniejsza droga do ekspansji na rynek niemiecki. Niemcy oferują polskim przedsiębiorcom optymalne warunki ramowe potrzebne do osiągnięcia sukcesu. Niemiecki system podatkowy jest wbrew obiegowym opiniom bardzo konkurencyjny. Jego uzupełnieniem jest system atrakcyjnych programów wspierających. Zaletą Niemiec jest przede wszystkim świetna infrastruktura i bezpieczne otoczenie inwestycyjne. Polscy przedsiębiorcy mogą podejmować działalność na rynku niemieckim na tych samych warunkach, co ich niemieccy koledzy.

Image Alternative Text
© iStock.com/AndreyPopov

Usługi księgowe

Usługa „Księgowość płac” Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo–Handlowej jest skierowana do firm niemieckich, które nie posiadają w Polsce siedziby, ale zamierzają zatrudniać tutaj pracowników.

Image Alternative Text
© iStock/dashek

Prawo pracy

AHK Polska w ramach doradztwa prawnego świadczonego dla niemieckich przedsiębiorców podejmujących aktywność gospodarczą na terenie RP oferuje szerokie spektrum usług z zakresu doradztwa z obszaru prawa pracy.

Image Alternative Text
© iStock/mikkelwilliam

Delegowanie pracowników

Proszę pamiętać, że delegowanie pracowników do Niemiec wiąże się, w zależności od branży, z koniecznością spełnienia szeregu wymogów prawnych tak po stronie polskiej jak i niemieckiej.

Image Alternative Text
© iStock/PhotoBylove

Rejestracja do podatku VAT

Uzyskamy dla polskiego przedsiębiorcy niemiecki Numer Identyfikacyjny (Ust.-ID. Nummer), jeżeli podlega obowiązkowej rejestracja do VAT w niemieckim urzędzie skarbowym. Obowiązkowej rejestracji do Vat podlegają polskie firmy jeżeli m.in.: wykonują usługi związane z nieruchomościami, w tym budowlanymi świadczonymi na terenie Niemiec; kupują i sprzedają towar na terenie Niemiec; dokonują z zagranicy sprzedaży internetowej (wysyłkowej) na rzecz osób niebędących przedsiębiorcami, której wartość przekroczyła w roku kalendarzowym 100.000 EUR;

Image Alternative Text
© iStock/patpitchaya

Zwrot podatku VAT

Przysługuje przedsiębiorcom, którzy dokonując na terenie Niemiec zakupu towarów lub usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zostali obciążeni obowiązującym w danym kraju podatkiem od towarów i usług.

Image Alternative Text
© Fotolia/AA+W

Sąd polubowny

Spośród alternatywnych form rozwiązywania sporów gospodarczych, najważniejszą rolę pełni niewątpliwie arbitraż. Działający przy AHK Polska od wielu już lat stały Sąd Arbitrażowy oferuje sprawne rozwiązywanie sporów gospodarczych także firmom niezrzeszonym w Izbie.

Image Alternative Text
© Getty Images/temmuz can arsiray

Czytelnia prawna

W naszej Czytelni znajdą Państwo polecane przez nas publikacje prawne!

Omawiamy tematy z zakresu: prawa pracy, delegowania pracowników, ochrony danych osobowych, dynamicznie zmieniających się przepisów podatkowych w Polsce, zasad rozliczania spółki założonej w Niemczech, rejestracji do niemieckiego Vat.

Autorzy naszych tekstów przedstawiają zasady sprzedaży i gwarancji w obrocie niemieckim, analizują przepisy podatkowe dla dostaw z montażem na terenie Polski i Niemiec.

Ciekawe spostrzeżenia, dobre rozwiązania zawiłych sytuacji. Zapraszamy do lektury!