Nowa koalicja rządowa w Niemczech będzie kontynuacją dotychczasowej: SPD popiera sojusz z chadekami

66 proc. głosujących w referendum członków partii niemieckich socjaldemokratów (SPD) opowiedziało się za nową koalicją z CDU/CSU. W referendum oddano ponad 378 tys. ważnych głosów. Za wejściem do koalicyjnego rządu głosowało 239,6 tys. członków, natomiast 129 tys. było przeciwnych. Tak zwana "wielka koalicja" SPD z chadekami będzie rządzić po raz trzeci. Niemcy uniknęły w ten sposób przyśpieszonych wyborów, a Angela Merkel dostała szansę pozostania kanclerzem na kolejne cztery lata. Wybór kanclerz Merkel nastąpi 14 marca w Bundestagu.
CDU zapłaciło za sojusz z SPD określoną cenę: partii nie udało się utrzymać ministerstwa finansów, które w nowym rządzie obsadzi SPD, podobnie jak dwa inne kluczowe ministerstwa: pracy i polityki społecznej oraz spraw zagranicznych.
Niemcy już od pięciu miesięcy zmagają się z utworzeniem rządu. W wyborach do Bundestagu 24 września 2017 roku zarówno CDU/CSU, jak i SPD uzyskały wyniki najgorsze w powojennej historii tych partii. Po fiasku rozmów chadeków o koalicji z FDP i Zielonymi, w listopadzie CDU rozpoczęła starania o sojusz z SPD. Od 24 października kanclerz Merkel i jej ministrowie sprawują swe obowiązki jedynie komisarycznie.

Źródło: www.forbes.pl ; www.bankier.pl

Wróć