Firmy o współpracy z izbą

Historie wspólnego sukcesu

Aktywnie działająca AHK była i jest dobrą platformą do rozwijania kontaktów i wymiany doświadczeń dla firm

Bożena Baldysz

Zakład gliwicki Opel Manufacturing Poland przystąpił do AHK w 1999 roku. Będąc firmą, która ma kierownictwo i główną siedzibę w Niemczech oraz podkreślającą swoje niemieckie korzenie i oparcie o niemiecką myśl techniczną, gliwicki Opel w naturalny sposób związał się w Polsce z Polsko-Niemiecką Izbą Przemysłowo-Handlową.
Aktywnie działająca AHK była i jest dobrą platformą do rozwijania kontaktów i wymiany doświadczeń dla firm - członków Izby i z tej okazji Opel korzystał.
Program współpracy w ramach szkolnictwa zawodowego niewątpliwie jest największym sukcesem we wzajemnych kontaktach firmy i AHK.
W roku 2016 nawiązaliśmy współpracę przy opracowywaniu założeń dla naszej klasy patronackiej. AHK pomogło nam w wyborze kierunku nauczania (zdecydowaliśmy się na monterów mechatroników). Pomoc polegała również na nawiązaniu współpracy z innymi firmami, które mają swoje klasy patronackie. Od początku zdecydowaliśmy się na dodatkowe egzaminy, które nasi uczniowie zdają w Polsko-Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej.
Dodatkowe egzaminy powodują zupełnie inne podejście do zdobywanej wiedzy. Model niemiecki nastawiony jest na praktyczną naukę, a egzaminy wymagają przygotowania własnego projektu mechtronicznego i zaprezentowania Komisji.
Nasi uczniowie kończą szkołę z wiedzą praktyczną i teoretyczną przewyższającą standard (na podstawie porównania zdawalności egzaminów Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Polsce).
AHK jest zawsze pomocne w kwestiach związanych z nauczaniem technicznym.

Bożena Baldysz

Kierownik ds. szkoleń i rozwoju
Opel Manufacturing Poland

Z korzyścią dla całej polskiej gospodarki

Wojciech Graczyk

Członkostwo innogy Polska w AHK jest dla mnie tak naturalne, że nigdy nie zastanawiałem się nad tym, dlaczego w AHK jesteśmy;-) Jako firma członkowska możemy pochwalić się już 16-letnim stażem. Od 2013 roku nasza aktywność obejmuje działania w ramach Komisji ds. Gazu i Energii przy izbie.

W dynamicznie rozwijającym się polskim społeczeństwie i jeszcze bardziej dynamicznej gospodarce, jest to miejsce prezentowania nieuniknionych zmian na rynku energii i ich konsekwencji. W otoczeniu prywatnych firm, które od zawsze działają na rynku konkurencyjnym, łatwiej jest przekonywać o nieuchronności potrzeby ochrony klimatu, budowy nowych modeli biznesowych dla rynku energii i potrzebie wypracowania ram regulacyjnych, które dogonią zmiany wokół.

Jako Komisja zaczynaliśmy od sporu o kształt rynku gazu. Dzisiaj widzimy, że tamten spór był ważny, ale jeszcze ważniejsze są zmiany na całym rynku energii i dostosowanie się do potrzeb i oczekiwań klientów. Z korzyścią dla całej polskiej gospodarki, nie tylko dla zagranicznych inwestorów.

 

Wojciech Graczyk

Dyrektor
Obsługa Prawna i Zarządzanie Regulacjami
Compliance Officer
Prezes  innogy Polska IT Support
innogy Polska S.A.
Przewodniczący Komisji ds. Gazu i Energii AHK Polska 

www.innogy.pl

Współpraca z AHK się opłaca

Susanne Franke

Theaterkunst to największy dom kostiumowy w Niemczech. Nasza kolekcja kostiumów składa się z około 10 milionów kostiumów, mundurów i akcesoriów, które udostępniamy dla produkcji krajowych i międzynarodowych. Nasi klienci to producenci reklamowi, filmowi, teatralni i telewizyjni. Od momentu założenia firmy w 1907 roku, ponad 100 lat temu, mocno się rozwinęliśmy i nadal rozwijamy naszą ofertę produktów. Wraz z kolejnymi sukcesami narodził się pomysł, aby stać się bardziej aktywnym na rynkach międzynarodowych.

Decyzja o utworzeniu naszego pierwszego oddziału w Polsce nie była przypadkowa. Mieliśmy już wielu klientów z Polski, którzy od lat prosili nas o otwarcie oddziału w Polsce. Ale to nie był jedyny powód tego kroku. Byliśmy również zainteresowani krajem ze względu na jego uznany i odnoszący sukcesy przemysł filmowy. Nowe programy promocji filmu sprawiły, że miejsce to stało się dla nas jeszcze bardziej atrakcyjne. Bliskość Berlina, w którym mieści się nasza siedziba główna, jest dużym atutem, ponieważ możemy szybko uzyskać dostęp do strojów z naszej głównej siedziby.

Działamy w Polsce od maja tego roku. Porównując oferty różnych dostawców dotyczące założenia firmy w Polsce, ostatecznie przekonał nas kompleksowy zakres usług i osobistego doradztwa oferowanego przez AHK Polska. Innym argumentem było to, że pracownicy izby posługują się językiem niemieckim, co oznacza, że byliśmy w stanie dopełnić wszystkich formalności w naszym języku ojczystym. Szczególnie na początku doceniliśmy kontakty pozyskane dzięki współpracy z AHK wśród społeczności lokalnej, która jest dla nas istotna. Ponadto wciąż powracają kwestie prawne i podatkowe, które możemy wspólnie szybko rozwiązać.

Jestem przekonana, że nawet po założeniu oddziału naszej firmy w Polsce, AHK pozostanie dla nas wiarygodnym partnerem w wielu kwestiach związanych z marketingiem, nieruchomościami komercyjnymi oraz ogólnymi kwestiami prawnymi i podatkowymi. Osoby z izby, z którymi współpracujemy są do naszej dyspozycji i zawsze kompetentnie nas wspierają. To się opłaciło: Do tej pory pozyskaliśmy ponad 15 nowych klientów z branży filmowej w Polsce.
Obecnie pracujemy nad nowym projektem zdobywcy Oscara Floriana Gallenbergera, "Turncoat", a także nad produkcjami "Zygielbojms Death" i "Sloborn". Ponadto w ostatnim czasie wyposażyliśmy w nasze kostiumy filmy i seriale takie jak: "Korona Królów", "Stulecie Winnych", "Kamerdyner" czy "Powidoki".
Polski rynek wciąż ma duży potencjał i mamy nadzieję, że dzięki naszej wiedzy, usługom i unikalnej kolekcji kostiumów wniesiemy znaczący wkład w polski przemysł filmowy. 

Susanne Franke

Dyrektor zarządzająca
Theaterkunst GmbH

https://theaterkunst.de