Komisja ds. legal tech

Wsłuchując się w potrzeby biznesu, chcielibyśmy zainteresować Państwa – zarówno wewnętrzne działy prawne jak i kancelarie - tematem legal tech i najnowszymi trendami w tym zakresie w Europie i na świecie

© Getty Images/MicroStockHub

W listopadzie 2017 z inicjatywy firm członkowskich powołana została Komisja ds. legal tech przy AHK Polska.

W związku z dynamicznym rozwojem usług prawnych, jak również postępującą digitalizacją biznesu, chcielibyśmy zaproponować firmom członkowskim izby platformę do wymiany doświadczeń oraz spotkań z ciekawymi ludźmi związanymi z nowymi technologiami. Wsłuchując się w potrzeby biznesu, chcielibyśmy zainteresować Państwa – zarówno wewnętrzne działy prawne jak i kancelarie - tematem legal tech i najnowszymi trendami w tym zakresie w Europie i na świecie.
Drugim obszarem zainteresowania Komisji, zgłaszanym przez członków izby, będzie szeroko rozumiana inflacja przepisów prawnych w kontekście ilości i tempa ich wdrażania do bieżącej działalności biznesowej. Liczymy na wymianę doświadczeń i propozycje interesujących tematów.

Członkami Komisji są następujące przedsiębiorstwa: 

 • BASF Polska sp. z o.o. 
 • Boehringer Ingelheim Marketing sp. z o.o. 
 • Gothaer Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. 
 • JARA DRAPAŁA & PARTNERS 
 • KI One S.A. 
 • Neurosoft sp. z o.o. 
 • Noerr Biedecki sp.k.
 • Polska Press sp. z o.o. 
 • Siemens sp. z o.o. 
 • Volkswagen Poznań sp. z o.o. 
 • Wolters Kluwer S.A.

 

Przewodniczacy:
Marcin Chomiuk
Radca prawny, partner w kancelarii JARA DRAPAŁA & PARTNERS


Posiedzenie, marzec 2019

Podczas pierwszego w 2019 roku posiedzenia Komisja miała okazje wysłuchać wykładu prof. dr Stephana Breidenbach na temat rozwoju technologii w obszarze Legal Tech w Niemczech. Profesor przedstawił kolejne etapy rozwoju tej dziedziny technologii, zainteresowanie wprowadzaniem tego typu rozwiązań w Niemczech oraz w tym kontekście perspektywy pracy dla prawników. Zdaniem profesora Breidenbach wprowadzaniem rozwiązań legal tech zainteresowane są głównie działy prawne w przedsiębiorstwach, gdzie przyrost dodatkowych czynności jest niewspółmierny do ilości zatrudnionych pracowników. Istotne zmiany w metodologii pracy prawnika profesor przewiduje w perspektywie najbliższych 10 lat.

prof. dr Stephan Breidenbach Współzałożyciel i akcjonariusz HUMBOLDT-VIADRINA Governance Platform GmbH. Profesor prawa (Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, Uniwersytet Wiedeński) i przedsiębiorca. W ostatnich 15 latach przyczynił się do rozwoju legal tech dla praktyków prawa. Jego firma knowledgeTools© International tworzy m.in. systemy zarządzania wiedzą (Toll Collect) na potrzeby ustawodawstwa.Polecamy lekturę artykułu
"Uczciwi tracą zaufanie do państwa"
Puls Biznesu, 14.01.2019