Komisja ds. Compliance

W listopadzie 2013 r. rozpoczęła prace Komisja ds. Compliance przy AHK Polska. Komisja ds. compliance ma na celu stworzenie platformy wymiany informacji pomiędzy firmami członkowskimi izby oraz wypracowywanie nowych standardów i wzorów organizacyjnych na potrzeby firm, a tym samym przyczynienie się  do rozwoju kultury Compliance. 

Komisja gromadzi przedstawicieli różnych branż. Członkami założycielami Komisji są następujące przedsiębiorstwa: BASF Polska sp. z o.o., Bayer sp. z o.o., BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego sp. z o.o., DB Schenker Rail Polska S.A., Boehringer Ingelheim Marketing sp. z o.o., MAN Truck & BUS Polska sp. z o.o., Mercedes-Benz Polska sp. z o.o., RWE Polska S.A., Siemens sp. z o.o., T-Mobile Polska S.A., Volkswagen Poznań sp. z o.o.

W maju 2015 r. do Komisji przystąpiły Wolters Kluwer S.A. oraz Pfizer Polska sp. z o.o.

Kalendarz komisji

no events in this list.

Oficer ds. tax compliance w firmie – funkcja pożądana, konieczna czy trend?

- wspólne posiedzenie Komisji podatkowej i Komisji ds. compliance,
9 luty 2017.

Ryzyko podatkowe, które może się zmaterializować w firmie w postaci niepożądanych skutków - zaległości podatkowych, odsetek, sankcji karno-skarbowych - jest nieodzownym elementem działalności gospodarczej. W zasadzie każda firma zarządza ryzykiem podatkowym, a działania te przyjmują w praktyce formę mniej lub bardziej zorganizowaną. 

Zadaliśmy sobie pytanie, czy w obliczu ostatnich zmian w polskim systemie podatkowym, których celem jest w dużej mierze uszczelnienie systemu podatkowego, przedsiębiorcy powinni zmodyfikować podejście do zarządzania ryzykiem podatkowym w firmie, a może jest tutaj miejsce dla odpowiednich uregulowań prawnych?

Podczas spotkania dyskutowaliśmy o funkcji compliance związanej z zarządzaniem ryzykiem podatkowym, jej umiejscowieniu w firmie, skuteczności z którą wiąże się odpowiednie posadowienie funkcji w hierarchii organizacji, a także o ocenie ryzyk compliance i ich uszeregowaniu według odpowiedniej skali. Uczestnicy prezentowali doświadczenia z indywidualnej praktyki oraz rozwiązania praktykowane w zagranicznych systemach prawnych. 

Prelekcję „Zarządzanie ryzykiem podatkowym” wygłosiła adwokat Małgorzata Sajkiewicz z kancelarii Wierzbowski Eversheds, dyskusje moderowali Marcin Gomoła, przewodniczący Komisji compliance oraz Paweł Suliga – przewodniczący Komisji ds. podatków.

Kontakt

Agnieszka Ozubko

Government Affairs

+48 22 53 10 547
+48 22 53 10 600
Napisz e-mail

Marcin Gomoła

Przewodniczący komisji ds. Compliance
Dyrektor Departamentu Zarządzania Zgodnością
T-Mobile Polska S.A.